I když nežijeme v jižní Evropě či jiných zeměpisných šířkách, kde se dají trávit večery venku téměř celý rok, potřebujeme si na zahradě posvítit. Zahradní osvětlení má hned tři funkce: orientační, užitkovou a estetickou.
Zahradní svítidla dle umístění
Správně nasvícená okrasná zahrada přináší zcela mimořádnou atmosféru, a proto je nutné věnovat výběru vhodných svítidel a jejich umístění patřičnou pozornost. Obecně lze vybírat ze 3 typů svítidel. Nástěnná světla se používají především k osvětlení obytné zóny či ke zvýraznění architektonicky zajímavých prvků fasády. Sloupková svítidla či do země zasazené bodovky zase najdou uplatnění podél chodníků a cestiček, kde slouží pro lepší orientaci. Směrové reflektory se využívají pro osvětlení stromů, rostlin, plastik a dalších nevšedních prvků v zahradě.
Osvětlení zahradních prvků
Pokud se má osvětlit větší plocha, jako například trávník, je vhodné svítidla umístit přímo u země a orientovat je ve směru pohledu pozorovatele. Při osvětlení keřů či stromů je nejlepší zdroj světla umístit při zemi a kužel světla orientovat směrem nahoru. Květinové záhony je možné osvětlit jak shora, tak i zemními svítidly. Výsledek vždy mile překvapí.
Elektrické nebo solární osvětlení?
Při otázce, zda volit elektrické či solární osvětlení, nejlépe pomůže, když si uvědomíme, zda nám stačí světlo slabé, které spíš než skutečné osvícení přináší atmosféru, nebo chceme svou zahradu opravdu rozzářit. Solární zahradní osvětlení je sice ekologické a do značné míry představuje velký trend současné doby. Výhody jsou zřejmé – solární osvětlení nespotřebovává žádnou elektrickou energii, proto nepotřebuje žádné rozvody. Instalace je navíc jednoduchá, neboť stačí zapíchnout bodec lampy do země. A teď k nevýhodám: solární lampy se osazují většinou LED diodami, které se vyznačují malým příkonem, a proto nedosahují takového světelného výkonu jako lampy halogenové nebo klasické žárovky.
Elektrické osvětlení tento neduh nemají, na druhou stranu je nutné pro jejich instalaci připravit elektrické rozvody. To ovšem není velký problém, pokud zvolíme lampy s nízkým napětím, jejichž kabeláž není nutné zakopávat hluboko do země a není potřeba k jejich instalaci volat elektrikáře.
Zahradní svítidla in-lite – pohrajte si jako se stavebnicí
Výborný koncept zahradního osvětlení má značka in-lite. Nejenže se jedná o jednoduchý stavebnicový systém s nízkým napětím (12V), který sestrojí i laik, ale umožňuje i snadné rozšíření rozvodu v případě změny preferencí či změny uspořádání zahrady. Systém se skládá celkem ze tří dílů: transformátoru s několika časovými programy, soumrakovým čidlem a možností připojit na pohybový senzor, napájecích kabelů a samotných svítidel. Ty nabízejí širokou škálu tvarů a provedení – od nástěnných, přes sloupková až po bodová světla a směrové reflektory. Přejeme příjemnou světelnou hru!