Nezapomeňte na jarní úklid zahrady

I když na to počasí ještě nevypadá, jarní úklid zahrady je za dveřmi. Co vše je potřeba udělat, aby se zahrada skutečně probudila? My radíme: zavolat si odborníky a nechat to na nich. Kdo však při práci na zahradě relaxuje, nechť se inspiruje:

Úkol číslo 1: trávníky

Trávníky je po zimě potřeba řádně vyhrabat, zbavit je nečistot, zbytků listí a suché trávy. Kdo chce trávník opravdu nastartovat pro řádný růst, neměl by zapomenout na provzdušnění, neboli vertikutaci. Pokud v zimě trávník prorostl mechem nebo jej napadly plísně - například sněžná plíseň - měl by tyto neduhy zničit, a to nejlépe za pomoci speciálních chemických přípravků. Kdo chce mít na zahradě opravdu kvalitní pažit, může na jaře trávník i přihnojit, vzhledem k letošnímu počasí by však měl počkat alespoň do konce dubna. Vhodná jsou granulovaná hnojiva, která obsahují vyšší podíl dusíku, draslíku a fosforu a živiny uvolňují postupně.

Úkol číslo 2: trvalky a keře

Začátkem dubna obvykle začínáme odzimovávat zahradu. Odkrýváme choulostivější rostliny - stálezelené keře, stříháme trvalky, které jsme nestihli ostříhat před zimou, vyvazujeme popínavky a vysazujeme rostliny, které jsme nechali přezimovat na chráněném místě. Koncem dubna pak do trvalkových záhonů vyséváme některé cibulnaté a hlíznaté rostliny - např. jiřinky a mečíky. Důležitá je v tomto období také vydatná zálivka, zejména u stálezelných rostlin, které během zimy v našich podmínkách trpí suchem. 

Úkol číslo 3: živé ploty a stromky

Kdo si troufne, může se pustit i do stříhání stromků a živých plotů. V předjaří se stříhají především opadavé druhy, později na jaře, po takzvaném svatojánském růstu, pak i neopadavé. Protože věc není jednoduchá, je lepší tuto věc svěřit odborníkům. Důležité je totiž dbát na několik pravidel - například při úpravě živých plotů je potřeba stříhat boky tak, aby byly mírně šikmé, protože jen tak se dostane dostatek světla i ke spodním částem rostliny a nebude od spodu sesychat. U stromů je zase potřeba dbát na to, při stříhání nezůstaly roztřepené okraje, protože by pak mohly větve začít prosychat.

Až letos opadne i ta poslední sněhová nadílka, můžete se pustit do práce. Anebo můžete volat o pomoc na čísle 702 201 297.