Je mužská zahrada stejná jako ženská?

Mají ženy i muži v oblasti zahrad stejné preference a představy? To jsme se pokusili zjistit v naší velké anketě na Facebooku, které se účastnilo téměř 6500 mužů a bezmála 900 žen. Obě skupiny projevily celkem 105 přání a názorů, přičemž především mužům nelze upřít skvělý smysl pro fantazii i humor, ovšem i velmi aktivní přístup k anketě. Všem respondentům patří naše velké díky!

Ženská zahrada

Ženy obecně chtějí, aby jejich zahrada byla bezpečným, útulným, pohodlným a romantickým místem. V zahradě musí být hodně květin, proto mají ženy rády trvalkové záhony a letničky a nesmí chybět pohodlný nábytek, nejlépe se slunečníkem a lehátkem pro chvíle relaxu s knihou v ruce. Oblíbené jsou i bazény a chybět by nemělo ani místo pro krb či ohniště. Zpevněné plochy také patří k velmi důležitým prvkům a oblíbené jsou především keramické dlažby. Zjednodušeně řečeno, zahrada je pro ženy druhý obyvák. Ovšem pozor! Ženy čím dál raději pěstují vlastní plodiny. Když se nepodaří umístit do okrasné zahrady malý zeleninový záhonek, vysévají si často alespoň do okrasných květináčů bylinky.

Mužská zahrada

Zahrada pro muže je jiná. Muži preferují přirozenější styl, co nejméně kytek, naopak co nejvíce stromů, a to často ovocných. Velmi důležitým prvkem je ohniště a bazén a pak hned co nejvíce zábavy - trampolína, houpačka, střelnice, boxovací pytel nebo třeba i fotbálek. Muži myslí i na své zvířecí přátele a někteří i na záhonky zdravých bylinek a zeleninky. Co se materiálů týče, mají muži raději přírodní kámen a zpevněných ploch chtějí na zahradě co nejmíň.

V čem panuje shoda?

Obě pohlaví preferují možno dokonalý anglický pažit, i když v poslední době se někteří nechají zahradním architektem přesvědčit i na luční trávník s podílem kvetoucích bylin, který se nekosí příliš často, aby dostatečně vynikl. Již zmíněný bazén a gril patří rovněž k hitům českých zahrad, ať už ženských, mužských nebo rodinných.

Jak z toho ven?

Jak vidno, role zahradního architekta není úplně snadná - pokud nenavrhuje zahradu pro "singly", musí umět skloubit představy a přístupy obou pohlaví. A co teprve když je potřeba zohlednit potřeby dětí! Naštěstí platí, že zahrady přináší radost, a tak i jejich vytváření může být zábavné. Kombinace přání všech budoucích uživatelů a invence architekta tak může nakonec přiinést zcela originální výsledek. Však to zkuste! :-)