Zahradní vázy a zima – které uklidit a které nechat?

Současným velkým trendem v oboru zahradní architektury je využívání mobilních nádob. Ty dokáží přinést zeleň i tam, kde na to nejsou vhodné přirozené podmínky, tedy na terasy či do zimních zahrad, využití však najdou i na dvorcích, při vstupech do domu či jako originální prvek okrasných záhonů. Co však dělat s nádobami na zimu?

Neosázené nádoby, které slouží spíš jako umělecký artefakt a s oblibou se používají například do skupiny trav v zahradě či před záhon tmavých fádních keřů, samozřejmě necháme na místě i přes zimu. Stejně tak je možné venku nechat i nádoby, které jsou dostatečně velké, a proto je u nich menší pravděpodobnost promrznutí. Některé větší nádoby bývají dokonce v rámci své konstrukce zateplené polystyrenem. Pokud jsou nádoby osázené trvalkami, je nutné je před zimou řádně zalít, ostříhat a zakrýt chvojím. Nádoby s odolnými keři, jako jsou například borovice či jalovce, můžeme nechat i nepřikryté. Důležité však je, aby byla spodní část nádoby vyplněna nějakým propustným substrátem - štěrkem nebo štěrkopískem - aby se v kořenové zóně rostlin nehromadila voda. Ta by pak mohla v zimě zmrznout a rostlině uškodit. Menší vázy nebo nádoby osázené teplomilnými rostlinami raději na zimu uklidíme do chladnějších prostor domu, například do sklepa.

Na otázku zda uklidit nebo neuklidit nádobu na zimu může mít vliv i materiál samotné nádoby. Na trhu je spousta designově zpracovaných nádob z keramiky, umělého kamene, ocelového pozinkovaného plechu, plastu či dřeva. Při výběru je však jednoznačně rozumné dávat pozor na jejich odolnost a mrazuvzdornost.