Dlažba na terasu? Zapomeňte na beton, volte keramiku.

Keramická dlažba v sobě spojuje řadu výhod, které z ní dělají ideální povrch nejenom do interiérů, ale stále častěji i do venkovních prostor, včetně teras městských domů či dvorků venkovských stavení. Venkovní keramická dlažba je odolná, estetická a nabízí nepřeberné množství formátů, barev i stylů.

Velkou výhodou keramických dlažeb je jejich variabilita a možnost funkčně i esteticky propojit interiér bytu s jeho okolím. Bohatá nabídka programů obsahuje schodovky, podstupnice, parapety, bazénové krajovky a nejrůznější dekorativní prvky. Vyžití najde tedy keramická dlažba na terase, u vstupu do domu i na zahradě v okolí bazénu.

Kromě standardní lepené dlažby, kde je nutné investovat do kvalitní stavební chemie, lze využít i jiné způsoby pokládky. Příkladem je oblíbená dlažba na terče, která se nejčastěji uplatňuje na terasách a balkónech. Pomocí této pokládky lze totiž snadno zajistit jak potřebné vyspádování, tak i vyrovnání nerovného podkladu nebo dokonce bezbariérový přístup z bytu na terasu. Terčová dlažba nabízí i další výhody – vzduchová kapsa pod dlažbou eliminuje hluk, umožňuje vedení elektrické kabeláže a odvod dešťové vody.

Dlažba na terasuV případě designu keramických dlažeb lze vybírat jak z tradičních stylů, tak i z moderních variací. K velmi oblíbeným patří dlažba ve stylu terakoty, vyhledávané jsou však i retro dlažby. K vůbec nejoblíbenějším designům dlažeb na terasy patří dlažba imitace dřeva, která je vizuálně natolik dokonalá, že ji téměř nelze rozeznat od pravého materiálu. Díky kvalitě materiálu je přitom možné vybírat nejenom z klasických formátů, ale venkovní dlažba na terasu se vyrábí i jako velkoformátová.

Dlažba na dvorkuZásadním aspektem však zůstává kvalita. Má-li být dlažba na terasu nejenom vizuálně atraktivní, ale i dlouhodobě funkční, je třeba preferovat kvalitní výrobky, které jsou doložitelně mrazuvzdorné, otěruvzdorné a protiskluzové. Keramickou dlažbu, a pro tu venkovní to platí obzvlášť, se proto vyplatí nakupovat u renomovaných prodejců.

Jednou z mnoha garancí vynikajících vlastností venkovní dlažby je kupříkladu index nasákavosti, který by měl být nižší než 0,5 %. Některé špičkové španělské dlažby, které zároveň disponují revoluční technologií, která dokáže eliminovat hrubost povrchu při zachování jeho neklouzavosti, se přitom mohou pochlubit nasákavostí do 0,1 %, což už jsou parametry, které lze považovat za naprosto mimořádné.