Zahradní nábytek - akcent vaší zahrady

Návrh zahrady z pera azada zahrnuje kromě standardních prvků, jako jsou chodníky, zpevněné plochy a výsadby, i zahradní mobiliář. Je to pomyslná třešnička na dortu, ovšem velmi důležitá. Víte, podle čeho zahradní nábytek vybírat?

Při výběru zahradního nábytku vždy zvažte 4 základní kritéria:

1. Účel a umístění

Chcete nábytek používat při běžném stolování nebo spíše k odpočinku či dokonce relaxaci v horizontální poloze? Bude nábytek stát na zastřešeném nebo nekrytém místě? A jaký je povrch, na kterém bude nábytek umístěn? Nábytek určený ke stolování musí být dostatečně prostorný a měl by mít hlubší, tvrdší a vyšší sed, než křesílka určená k relaxaci. Nábytek na krytém místě může obsahovat i polstrování či méně odolné materiály, u nekrytých prostor by se naopak měl každý těchto prvků vyvarovat. A jsou-li židle umístěné přímo na trávníku, je třeba volit širší nožky, které se nebudou nepříjemně bortit do hlíny. Širší nožky jsou lepší i na dlažby s většími spárami nebo na dřevo, kde hrozí poškrábání.

2. Materiál

Chcete nábytek pravidelně ukládat a chránit před nepřízní počasí nebo jej chcete mít stabilně k dispozici? Dle toho volte buď bezúdržbový nábytek kovový či z umělého ratanu nebo nábytek dřevěný, který se však bez vaší péče neobejde. Pokud se rozhodnete pro dřevo, vždy vybírejte dřevo ošetřené (lakované, barvené, mořené, napuštěné olejem, voskované apod.), protože lépe zvládne rozmary našeho počasí. Dobrým tipem je nábytek z extrémně odolného tropického dřeva, jako je eukalyptus nebo teak.

Umělý ratan je v našich zeměpisných šířkách čím dál populárnější, protože je pružný, hladký a téměř bezúdržbový, stačí použít teplou vodu a běžný mycí přípravek. Příjemné je i to, že je možné jej nechat celoročně venku - dokonce i v mrazech.

Asi nejstabilnějším materiálem pro zahradní nábytek je kov. Mnozí lidé jej nemají rádi, protože je chladný, to však má své řešení v podobě textilních doplňků. Nejkvalitnější kov je hliník – je stabilní, odolný a lehký zároveň, vlhko ani teplo ho neovlivní. Nepodléhá korozi, má dlouhou životnost a nevyžaduje zvláštní péči, může stát celoročně venku. Hliník má navíc nízkou vodivost, a proto se jen tak se nezahřeje.

3. Tvar

Masivní a těžký nábytek se dnes už nenosí, nahradily jej vzdušné a lehké tvary, které nejen působí skvěle, ale jsou i praktické pro případ manipulace. Volba oblých či hranatých prvků by měla korespondovat s celkovým vyzněním zahrady, proto se nejdříve zaměřte na tvary v okolí - anebo se poraďte se svým zahradním architektem.

4. Variabilita

Nikdy nekupujte sérii nábytku s omezeným počtem židlí či jiných prvků. Nikdy nevíte, jak se vaše společnost rozroste nebo zda časem nedostanete kromě křesla chuť relaxovat třeba na lehátku.