Venkovská zahrada

Charakter našich venkovských zahrad vyplývá z okolního prostředí, zástavby a použitých materiálů. Všechny tyto aspekty se promítají do celkového členění a výtvarného zpracování zahrad. Venkovské zahrady bývají obvykle rozlehlejší, a proto je v nich možné ve větším rozsahu využívat stromy a rostliny nechat působit ve větších plochách.

Pro venkovské zahrady je rovněž typická reprezentativní předzahrádka, nenápadný dvorek sloužící k odpočinku a větší užitková část, která bývá od dvorku oddělena menší okrasnou částí. Bylinková či zeleninová zahrádka následně přechází až po ovocný sad s lučním trávníkem.

Se skladbou zahrady souvisí i její způsob údržby. Ten je intenzivní pouze v bezprostřední blízkosti domu, dále spíše extenzivní. 

Ve venkovských zahradách využíváme především rostliny, které jsou v dané oblasti běžné. Často se využívají treláže či pergoly, které slouží k odclonění nežádoucích pohledů. K zastínění posezení pak mohou složit třeba vzdušné stínící plachty

Mobiliář ve venkovské zahradě si může pohrát se stylem. Moderní forma by však měla být doplněna tradičními materiály. Pokud umístění pozemku dovolí, navrhujeme do venkovských zahrad i posezení s výhledem do kraje. 

Kategorie: