Úklid okrasné zahrady před zimou se blíží

Podzim je tady a s ním i čas velkého úklidu zahrady. Zazimování zahrady patří k důležitým úkolům zahradníkova roku, záleží na něm totiž kondice, v jaké se zahrada probudí do příštího jara. Co vše je třeba udělat?

1. Úklid spadaného listí

K nejméně příjemným činnostem před zimou je úklid spadaného listí. To je potřeba pečlivě vyhrabat z trávníků a vymést ze všech koutů zahrady. Na menší zahradě si vystačíte s obyčejnými hráběmi a koštětem, na větší plochy je lepší použít moderní techniku, například zahradní vysavač, který zároveň slouží jako fukar. Listí nejdříve nafouká na jednu hromadu a pak vysaje do objemného vaku. Modernější přístroje navíc dokáží listí rozdrtit, čímž se objem sníží až o 90 %.

2. Ošetření trávníků

Na podzim je potřeba věnovat dostatečnou péči i trávníku, aby přečkal nadcházející zimu. Před zimou provzdušnit vertikutátorem a ošetřit speciálním hnojivem s vysokým podílem draslíku. Vertikutátor nejen že provzdušní travní drn, ale odstraní travní plsť. Ta se tvoří v každém trávníku a potlačuje jeho správný růst. Vzniká z odumřelých rostlin, plevele, mechu a zbytků posečené trávy. Tráva kvůli plsti nezakoření do hloubky a řídne, což má za následek rozrůstání mechu, plevele a vysychání.

3. Úprava trvalkových záhonů

Trvalky patří k poměrně nenáročným rostlinám. Nemusí se ani intenzivně hnojit, ani často okopávat či zalévat. Péči vlastně potřebují jen dvakrát za rok - na jaře a na podzim. Jarní péče v podstatě spočívá pouze v okopání a přihnojení pozvolna rozpustným hnojivem. Na podzim nás toho ale čeká víc - trvalky je totiž potřeba ochránit před umrznutím. Ve valné většině případů je potřeba tyto rostliny po jejich odkvětu ostříhat - pryč musí staré květní stvoly, suché listy a stonky - a na zimu zakrýt chvojím. Stříhat nebo odlamovat by se měly těsně nad zemí. Výjimku tvoří okrasné traviny, které jsou na mráz příliš choulostivé. Ty je proto lepší na zimu jen svázat, celé zakrýt obalem a ostříhat až se na jaře oteplí a začnou se objevovat nové zelené výhonky.

4. Řez dřevin

Typickou podzimní činností je i stříhání dřevin a živých plotů, a to jak zdravotní, tak i tvarovací či výchovné. Hlavním pravidlem při úpravě živých plotů je sestříhání jejich boků mírně šikmo tak, aby vršek plotu byl o něco užší než základna. Pouze tak bude zajištěn dostatečný přístup světla i ke spodním částem plotu. Místa řezu u rostlin v živém plotě by se měla rychle zahojit, a proto je nutné pracovat pouze s nabroušenými nůžkami. Tupé nůžky totiž zanechávají roztřepené okraje ran, které pak způsobují prosychání. Na vzdálenější větve a špatně dostupná místa poslouží teleskopické nůžky, na živé ploty zase elektrické nůžky, s jejichž pomocí snadno a rychle docílíte potřebných tvarů dřeviny.

5. Úklid kytek a větví

Ostříhané trvalky, seřezané větve, vyhrabané nečistoty z trávníků – vše je možné biologicky zlikvidovat. Vedle klasických kompostérů, které každý zahrádkář využije prakticky po celý rok, jsou vhodné i drtiče větví, které větve nadrtí na štěpky, jež je možné použít ať už jako palivo v krbu nebo místo mulčovací kůry na záhony, aby jimi neprorůstal nepříjemný plevel.