Zahrada se spádem končící potokem

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Na konci zatravněné zahrady máme prudší spád dolů, který končí potokem. Nevíme si rady, jak ho zpevnit a zkrášlit. Zatím jsme do cca 1/3 shora v jedné linii osázeli tůjemi a habrem, aby se půda zpevnila a nepadala při deštích do potoka. Neporadili byste nám, co s takovou plochou, aby byla zpevněná, nebylo problematiké set a pak sekat trávník (pouze strunovkou a poté hráběmi posekanou trávu pracně vyhrabávat? Zatím je na tomto svahu mimo zmíněné keře tráva/plevel. VELICE DĚKUJI za tip!

Zahrada ve svahu může být pojata hned několika způsoby. Některé varianty vyžadují vyšší investici, některé lze však zrealizovat i s nízkými náklady.

V prvním kroku je vždy nutné svah zpevnit, aby se zabránilo sesuvu půdy do doby, než bude zpevněna kořeny rostlin. Využít je možné například techniku haťování, kdy se vodorovně kladou svazky proutí či prkna, která sesuvu půdy zabraňují. Další možností je pokládka kokosové rohože, do níž se poté sází rostliny. Jinou a dnes velmi populární alternativou je zpevnění paty svahu pomocí drátokamenných košů, tzv. gabionů, přičemž zbytek svahu se následně vyspáduje do mírnějšího sklonu a snadněji se osází. Trávník bychom vám na prudkém svahu nedoporučovali, a to především kvůli náročné údržbě. Daleko vhodnější jsou půdopokryvné keře, ve Vašem případě (v blízkosti potoka) se bude dařit vrbě, břečťanu a podobně.

Co se však týče volby vhodných rostlin, potřebovali bychom bližší informace, jako je sklon, výška svahu, celková plocha, expozice. Budete-li mít zájem o bližší informace, kontaktujte nás, rádi budeme spolupracovat na projektu.

 

Přidat komentář