Malá zahrada

Malá zahrada

I malá zahrada může být velká, když je správně uchopená. I na malém prostoru dokážeme vytvořit místo pro posezení, výsadby okrasných rostlin a třeba i dětskou zábavu. Stačí nebát se třetího rozměru a zahradu s malou rozlohou doplnit například vertikálními výsadbami. Důležité u malé zahrady je, aby byla víceúčelová a přinášela radost a užitek všem členům rodiny. Její rozložení se odvíjí od uspořádání domu a způsobu života majitele.

Trávníku si na malé zahradě asi moc neužijete, namísto toho si však lze pohrát se zpevněnými plochami, které je možné rovněž vytvořit stupňovitě, a využít prostor pod vyvýšeninami například k ukládání zahradního nábytku. Našim klientům doporučujeme a do zahrad často navrhujeme například keramické dlažby s dřevěnými prkny v kombinaci se záhony okrasných trvalek, trav a cibulovin. V malých zahradách jsou důležité i zahradní květináče a jiné mobilní nádoby, v nichž lze pěstovat i náročnější a choulostivější rostliny, neboť lze květináče na zimu uklidit.

Ani na malé zahradě se není třeba bát výtvarných prvků, dětské zábavy či vodních děl. Místo rybníčku je možné navrhnout třeba jen plochou nádobu s přepadem vody, místo velké hrací věže třeba plochou fasádní horolezeckou stěnu, která zabaví menší i starší děti.

Zahradní nábytek musí být v malých zahradách spíš subtilní a praktické je, když je i stohovatelný. Velikosti zahrady je v neposlední řadě nutné přizpůsobit i stínící prvky. Volit lze například jednoduché pergoly či vzdušné stínící plachty.

Kategorie: