Vyšlo v časopise Blesk Hobby, březen 2013
Současným velkým trendem v oboru zahradní architektury je využívání zahradních květináčů. Ty dokáží přinést zeleň i tam, kde na to nejsou vhodné přirozené podmínky, tedy na balkóny, terasy či do zimních zahrad, využití však najdou i na dvorcích, při vstupech do domu či jako originální prvek okrasných záhonů. Jak a kdy květináče osadit?
Některé nádoby jsou tak zajímavé svým tvarem či povrchem, že se vůbec osazovat rostlinami nemusí. Působí skvěle i jako umělecký artefakt umístěný například do skupiny okrasných trav či před záhon tmavých fádních keřů. Pro tento účel se často využívají keramické či kameninové vázy velkých rozměrů, které jsou dostatečně těžké, aby odolaly například poryvům větru. Výhodou takto využitých nádob je mimo jiné možnost nechat je na místě celoročně, čili i v dobách silných mrazů.
Většina květináčů však obvykle slouží k výsadbě rostlin. Protože je každá rostlina jinak stavěná a náchylná, je potřeba věnovat výběru květináče i květin patřičnou pozornost.
Výběr nádoby
Velmi důležitý je materiál samotné nádoby. Na trhu je spousta designově zpracovaných květináčů z keramiky, umělého kamene, ocelového pozinkovaného plechu, plastu či dřeva. Při výběru je však jednoznačně rozumné dávat pozor na jejich odolnost a mrazuvzdornost. Řadu rostlin totiž vysazujeme dlouhodobě a není praktické na zimu květináče složitě uklízet. Navíc, parádu přece mohou dělat i v zimě. Výhodou v tomto případě je, je-li květináč větších rozměrů. Čím větší objem, tím menší šance na promrznutí. Některé modely bývají dokonce v rámci své konstrukce zateplené polystyrenem, což je vůbec nejpraktičtější. Pokud nádoba zateplená není, nevadí. Provizorní zateplení poskytne například i bublinková folie, kterou se nádoba před osazením vystele.
Velikost je vedle materiálu druhým důležitým kritériem. Pro každý typ rostliny je potřeba jiná výška zeminy – pro letničky je to například pouhých 20 cm, trvalky již vyžadují až 40 cm a větší keře či stromy až 70 cm. Proto není vzácností vidět i více než metr vysoké květináče.
Drenáž a zemina
Než přijde na řadu hlína, je třeba spodní část nádoby vyplnit propustným substrátem – štěrkem nebo štěrkopískem – aby se nevyplavovala hlína a zároveň aby se v kořenové zóně rostlin nehromadila voda. Ta by pak mohla v zimě zmrznout a rostlině uškodit. Na zhruba 10 – 15 cm vrstvu štěrku patří kvalitní zemina. Nejlepší je klasický zahradní substrát, přičemž vhodné je použít pytlovanou zeminu, která je zbavená všech zárodků plevele a obsahuje i startovací hnojivo. Vhodné je přidat i speciální gel, který zadržuje vláhu, čímž se zamezí vysychání květináče, zvlášť, je-li umístěn na slunném jižním místě.
Rostliny a načasování
Nejlepší je osazovat květináče kolem půlky května, po zmrzlých. Dřeviny, jako jsou například borovice či jalovce, se většinou sází do nádob po jednom. Trvalky, bylinky či popínavky však mají rády kombinace. V tom případě je nutné dbát na to, aby spolu jednotlivé druhy barevně i výškově ladily a aby vyžadovaly stejné podmínky. Není tedy vhodné míchat například teplomilné citrusy s odolnými travami či dřevinami. Při osazování následně dbáme na to, aby vyšší druhy ustoupily v pohledové straně těm nižším. Vhodné je kombinovat trvalky či menší dřeviny například s cibulovinami či letničkami, které se vždy na podzim či na jaro do květináče přisadí a zaručí krásný kvetoucí efekt hned od jarních dní.
Rada odborníka:
Jaké typy kytek je vhodné do mobilních nádob zasadit?
Odpovídá: Ing. Jana Rulíková ze zahradní firmy Azada
Hodně populární jsou dnes bylinky, které působí esteticky a je možné je i využít v kuchyni. Nejčastěji se používá levandule, rozmarýn, šalvěj, bobkový list či máta peprná. V případě umístění mobilní nádoby u vyšších budov jsou oblíbené i popínavky, které se plazí po ocelových lankách připevněných k fasádám. Osobně ráda navrhuji loniceru, popínavé růže či plamének. Samozřejmě není nutné orientovat se pouze na sezónní rostliny, je možné vysazovat i trvalky, trávy, keře či menší stromy. Pokud je nádoba vhodně zvolena, může v ní zeleň působit celoročně. Obecně však doporučuji se vždy ohledně konkrétního výběru rostlin poradit s odborníkem. Volit rostliny je totiž nutné nejen v závislosti na velikosti samotné nádoby, jejím umístění v prostoru či světovým stranám, ale i s ohledem na finální velikost rostliny a její požadovaný kořenový prostor.