Bylinková zahrada

Bylinková zahrada - mateřídouška a levandule

Často se setkáváme s přáním na vytvoření bylinkové zahrádky, či alespoň bylinkového záhonu. Tato část zahrady patří na místo snadno dostupné z kuchyně, aby byly rostliny při ruce a snadno se sbíraly. Není-li dostupný záhon, postačí i velký zahradní květináč, který je možné umístit i na terasu nebo balkón.

Bylinková zahrada - pažitka a mateřídouškaPři pěstování bylinek není nutné se omezovat na vysázení aromatických „kopečků“, naopak, rostliny je vhodné vzájemně zkombinovat, čímž jednak dosáhneme výtečného barevného efektu, jednak minimalizujeme nároky na údržbu. V záhonech nesmí chybět bylinky využívané v kuchyni, jako je česnek, pažitka, petržel, bazalka, dobromysl, kopr, majoránka, šalvěj, máta, brutnák a další. Záhon je pak možné oživit i zajímavou solitérou, přičemž tuto roli skvěle zvládne libeček anebo rebarbora.

Bylinky zahradu nejen zpestří, ale i krásně provoní. Vůně a barvy květů lákají hmyzí opylovače - například motýli rádi létají na růži či levanduli, okolo záhonů bylinek se s oblibou vyskytují čmeláci a včely a na kopr údajně často létá slunéčko sedmitečné.

Kategorie: